607 241 472 lub sklep@bubukids.pl
0

Poduszki ciążowe

Sortuj:

Poduszka ciążowa - wygoda mamy i bezpieczeństwo dziecka!

Dla przyszłej mamy od pewnego momentu ciąży najlepszymi przyjaciółkami są poduszki i zwinięte koce - tak było jeszcze 10-11 lat temu. Dlaczego? Ponieważ wraz z rozwojem dziecka kobiecie w ciąży coraz trudniej było znaleźć wygodną do spania pozycję. Dlatego też do snu okładała się poduszkami lub zwiniętymi w rulon kocami. Oczywiście współcześnie nie ma już takiej potrzeby, gdyż po prostu można kupić wygodną i estetyczną poduszkę ciążową. Poduszka dla kobiet w ciąży w kształcie dziewiątki, to rozwiązanie pomagające przyszłej mamie wygodnie przetrwać ostatnie tygodnie przed porodem, a dodatkowo pozytywnie działa na dziecko.

Poduszka dla kobiet w ciąży - jak wybrać odpowiednią?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo poduszek ciążowych i wszyscy producenci zapewniają, że właśnie ich poduszka to jest to czego kobieta w ciąży potrzebuje najbardziej. Jak zatem wybrać poduszkę, która będzie naprawdę dobra?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cztery podstawowe czynniki:

1. Rodzaj wypełnienia - unikać należy przede wszystkim wypełnienia kulkami styropianowymi, gdyż choć jest ono dość tanie jako wypełniacz i dobrze się układa pod ciężarem ciała, to szybko się zużywa i "znika" z poduszki, a oprócz tego jest dość głośne. Zdecydowanie lepiej wybrać wypełnienie z włókna silikonowego (tzw. kulki silikonowe) - jest ono hipoalergiczne, znacznie trwalsze i bardziej sprężyste - dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała kobiety w ciąży.

2. Twardość - czyli ilość wypełnienia. Poduszka ciążowa jest dość długa i ciało opiera się na niej niemal na całej długości. Dlatego też dobrze zaprojektowana i uszyta poduszka dla kobiet w ciąży powinna mieć różne twardości w różnych miejscach, tak aby ilość wypełnienia i twardość była dopasowana do części ciała, która ma się na niej opierać. Dolna część poduszki do spania w ciąży, tam gdzie spoczywają na niej nogi, powinna być twarda i dobrze wypełniona po to, aby ciężar nogi, która na niej będzie leżeć nie zgniótł jej na płasko. Dobre i twarde wypełnienie dolnej części pozwala odciążyć biodra (noga jest ułożona wyżej niż bez poduszki dzięki czemu stawy biodrowe nie są nadmiernie nadwyrężane). Środkowa i górna część poduszki powinny być miękkie, aby dać wytchnienie obciążonym dodatkowymi kilogramami biodrom i kręgosłupowi. Nie bez znaczenia jest to, że kulka silikonowa jest elastyczna i jeśli poduszka ma właściwe wypełnienie wówczas brzuch może się na niej spokojnie oprzeć, a poduszka nie będzie go uciskać - wręcz przeciwnie dopasuje się do jego kształtu.

3. Wielkość, kształt i profil poduszki - najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny kształt poduszki do spania w ciąży, to tzw. poduszka dziewiątka. Poduszka ciążowa w kształcie tzw. 9 dzięki swojej długości wspomaga ciało na całej jego linii od pleców do talii. Daje to możliwość przyszłej mamie dowolnych zmian pozycji odpoczynku z lewobocznej na tzw. pozycję pośrednią (bok-plecy). Jest to zdecydowanie duża zaleta tego typu poduszek, gdyż zapewniają wsparcie pleców i kręgosłupa.

4. Materiał wierzchni i miejsce produkcji - w BubuKids jako konsumenci i jako profesjonaliści zwracamy uwagą na to, gdzie, z jakich materiałów i w jaki sposób produkowane są produkty znajdujące się w naszej ofercie. Dlatego dbamy o to, aby producenci, z którymi współpracujemy kładli szczególny nacisk na odpowiednie certyfikaty.

Sen na lewym boku w ciąży - fakt czy legenda?

W internecie często można znaleźć mniej lub bardziej poparte naukowymi twierdzeniami, że sen na lewej części ciała jest znacznie zdrowszy i bezpieczniejszy niż sen na prawej stronie ciała. Autorzy takich porad wskazują, że ma to szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Zwykle argumentowane jest to tym, że wynika to wprost z anatomii, ponieważ z lewej strony ciała wiele ważnych organów (żołądek, trzustka, serce, itd.).

Jak zatem jest naprawdę?

Tu za autorytet może służyć nam ceniona blogerka i lekarz Nicole Sochacki-Wójcicka prowadząca bloga: mamaginekolog.pl, która w dodatku jest ginekologiem - nie ma chyba lepszego źródła niż proste i rzeczowe wyjaśnienie poparte solidną wiedzą naukową. W jednym ze swoich wpisów dokonała ona podsumowania stanu wiedzy medycznej na ten temat (https://mamaginekolog.pl/pozycja-do-spania-w-ciazy-czy-ma-znaczenie/). Ta uznana już lekarz i blogerka wskazuje, że nie ma jednoznacznych badań wskazujących na nakaz snu na lewej stronie ciała. W swoim tekście zaznacza, jednak, że idea snu na lewej stronie ciała nie jest tylko czczym wymysłem i wskazuje właśnie na budowę anatomiczną ludzkiego ciała. Mamaginekolog przypomina, że wzdłuż kręgosłupa umiejscowione są dwa ważne naczynia krwionośne: aorta (po lewej stronie kręgosłupa) i tzw. żyła główna dolna (po prawej stronie kręgosłupa). I o ile aorta jest narządem sprężystym, a co za tym idzie trudno ją ścisnąć, to żyła główna dolna nie ma tych właściwości - a jej umiejscowienie po prawej stronie ciała powoduje, że w zaawansowanej ciąży musi być ona uciskana przez zmieniający się ciężar ciała kobiety. Taki ucisk żyły powoduje zmniejszenie przepływ krwi. Jednym z objawów zmniejszonego przepływu krwi (nie tylko u kobiet w ciąży) jest to, że robi nam się po prostu słabo oraz że widzimy tzw. mroczki przed oczami. Aby dowiedzieć się więcej na temat snu na lewej stronie ciała i tego czy poduszki ciążowe pomagają kobietom w odpoczynku zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu u Mamyginekolog na stronie: https://mamaginekolog.pl/pozycja-do-spania-w-ciazy-czy-ma-znaczenie/ - tam można znaleźć także wiele linków do źródeł czysto naukowych.