607 241 472 lub sklep@bubukids.pl
0

Lalka szmacianka - Little Dutch

Lalki szmacianki, klasyka lalek. Od wieków. Ich początki były proste, mamy zszywały z kawałków dostępnych tkanin laleczki, którymi później przez lata bawiły się dzieci. Lalki takie powstawały najczęściej z resztek tkanin, z których szyto odzież dla dorosłych i wypełniało się je tym, co akurat było dostępne. Obecnie z różnych względów prawie nikt już nie szyje ich samodzielnie – a to z braku czasu, a to z braku umiejętności, itd.


Lalka szmaciana a noworodek i niemowlę

Nie zmienia to faktu, że lalki szmacianki wciąż pozostają w użyciu i nie spada ich popularność. Zwłaszcza wśród tych, dla których są one przeznaczone – czyli dzieci. Obecnie spora część lalek jest tak wykonana, że nadaje się już dla noworodków. Nie posiadają one żadnych twardych elementów (np. oczy z guzików) – dzięki czemu dziecko może mieć swoją lalkę już od pierwszego dnia życia. Oczywiście noworodek nie będzie się bawił lalką – dla dziecka w takim wieku ważne jest to, że ma do czego się przytulić. Zwłaszcza jeśli wcześniej mama ponosi przez jakiś czas taką lakę, przytuli się do niej, przytuli ją do piersi – wówczas dziecko będzie wyczuwać zapach mamy i taka lalka będzie się kojarzyć pozytywnie i jej obecność będzie dla dziecka zapewnieniem, że mama jest blisko. Nieco starsze dzieci zaczną gaworzyć do lalki w łóżeczku lub wózku. Z naszej dorosłej perspektywy takie gaworzenie do lalki wygląda jak opowieść opowiadana lalce.


sophia little dutch, lalka szmacianka kraków
Lalki szmacianki i starsze dzieci

Każde dziecko przechodzi przez etap naśladownictwa. Dlatego starsze dzieci zaczynają odgrywać role rodziców – powtarzają obserwowane codzienne czynności swoich rodziców. Zaczynają lalkę traktować jako dziecko, rozpoczynają opiekować się nią. Lalka szmacianka jest lekka i poręczna – można ją zabrać wszędzie ze sobą, a dziecko traktując lalkę jak dziecko chce ją niemal zawsze i niemal wszędzie zabierać.

W końcu, starsze dzieci na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym lalkę zaczynają traktować jako kolejną przyjaciółkę lub przyjaciela. Zaczynają się z nimi bawić – dom, przedszkole, szkołę – dziecko czuje się odpowiedzialne za to, aby przekazać lalce wiedzę, i umiejętności jakie samo pozyskało. Dzięki temu w bardzo naturalny sposób dziecko utrwala i powtarza zdobytą wiedzę i doświadczenia.


I w końcu nastolatki. Choć już nie bawią się lalkami i choć z pozoru uważają je za „obciachowe”, to często lalkę chowają do szafy – w ten sposób, zwykle nieświadomie, chcą zachować więź z nieodległą tak przeszłością.lalka szmacianka, lalki szmacianki zestaw z nosidełkiem kraków
Lalka dla chłopca

Na szczęście już (chyba) dawno minęły czasy, że pluszaki i lalki były jednoznacznie nacechowane „dziewczęco” i nie dopuszczano myśli, że także chłopiec może bawić się lalkami lub pluszakami. Obecnie coraz większa liczba rodziców, dziadków, cioć i wujów ma świadomość tego, że potrzeby emocjonalne dzieci bez względu na płeć są takie same i że dzieci nie znają społecznych ograniczeń w wyrażaniu się poprzez zabawę.

 

W ofercie BubuKids dostępne są lalki holenderskiej marki Little Dutch. Rodzina lalek Litte Dutch to lalka Rosa w trzech rozmiarach: 10, 35 i 50 cm, lalka Rosa ma przyjaciela Jim'a (te same rozmiary). Niedawno do nich dołączyła laka Sophia (35 cm), która ma w zestawie małą dziesięciocentymetrową przytulankę małpkę. Oprócz tego posiadamy w sprzedaży dwa zestawy bobasów: Rosa i Jim marki Little Dutch, które są sprzedawane w komplecie z nosidełkiem, kocykiem, butelką do karmienia, itd.

little dutch kraków
aktualności bubukids promocje rabaty