607 241 472 lub sklep@bubukids.pl
0

Nocnik, nakładka na toaletę - kiedy zacząć?

Pieluszkom mówimy pa, pa! Czyli jak oduczyć dziecko korzystania z pieluch. Odpieluchowywanie to proces, który jest ważnym krokiem w rozwoju każdego dziecka. Wielu rodziców decyduje się na ten krok, gdy uważają, że dziecko jest gotowe na to, aby zacząć korzystać z nocnika lub toalety. Proces ten może być trudny i czasochłonny, ale z odpowiednim podejściem i cierpliwością na pewno każdy osiągnie sukces.

Jaki wiek jest najlepszy na zrezygnowanie z pieluch?

Nie ma jednego idealnego momentu na odpieluchowanie, ponieważ każde dziecko jest inne i wyjątkowe. Jednak najczęściej powinno się ono odbywać pomiędzy 2 a 4 rokiem życia.

Istnieje wiele znaków, które wskazują, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie. Są to między innymi:

- zainteresowanie nocnikiem, demonstracyjne siadanie na nim;
- zainteresowanie toaletą, chęć przyglądania się rodzicom podczas korzystania z niej;
- komunikowanie swoich potrzeb, reakcja na pełną pieluszkę;
- niechęć do pieluch, zdejmowanie ich.

Jak zacząć odpieluchowywać dziecko?

Ważne jest, aby dać dziecku swobodę w wyborze, kiedy chce zacząć korzystać z nocnika. Jeśli dziecko płacze, reaguje stresem, buntuje się, to z pewnością nie przyszła jeszcze na niego pora. Czasami będzie potrzebne kilka podejść. Bez obaw, cierpliwe nastawienie jest kluczem do sukcesu :)
Pierwszym krokiem w odpieluchowaniu dziecka jest wybór odpowiedniego czasu i miejsca. Warto wybrać okres, kiedy dziecko ma więcej wolnego czasu i jest w stanie skupić się na nauce. Można również wybrać okres, kiedy dziecko nie jest narażone na stres, np. wakacje. Warto wygospodarować kilka pełnych dni dla malucha, np. wziąć wolne w pracy, po to by w pełni skupić się na dziecku. Wtedy, na pewno proces nauki będzie o wiele szybszy, spokojniejszy i przede wszystkim efektowny.

Czym zastąpić pieluchę? Wpadkom mówimy nie!

Podczas okresu przejściowego między pieluchą, a nocnikiem warto sięgnąć po majtki treningowe, które wyglądem przypominają tradycyjne majteczki. Wewnątrz mają kieszonkę na wkład chłonny, która ochroni dziecko przed wyciekiem. Majtki minimalizują uczucie dyskomfortu u dziecka, ale pozwalają maluchowi poczuć, że zrobiło się wilgotno. Dzięki nim unikniemy wpadki np. podczas snu, ale też wyjścia z maluchem np. na spacer.

Co wybrać? Nocnik, nakładka na sedes? A może wszystko na raz?

Odwieczny dylemat: jakiego sprzętu potrzeba, żeby odpieluchować dziecko. Na rynku istnieje cała masa nocników, kolorowe, grające, a nawet z podstawką na książeczkę. Jeśli dziecko nie jest szczególnie zainteresowane, żadną z opcji, warto na początek sięgnąć po nocnik. Jest on wygodniejszy w użytkowaniu, można zabrać go ze sobą wszędzie :)
Nocniki amerykańskiej firmy PrinceLionheart są jednymi z najbardziej ciekawych tego typu produktów na polskim rynku. Nocnik taki jest stabilny, ma antypoślizgową bazę. Droższa jego wersja posiada miękką nakładkę, dzięki której siedzenie na nim jest wygodne, a nakładka z opatentowanego tworzywa ogranicza czerwonym odciskom na skórze (unikamy także efektu przyklejania się nocnika do skóry - jak to bywa w przypadku zwykłych, plastikowych nocników i w konsekwencji wylewania jego zawartości). Nocnik posiada również zdejmowaną miskę, którą w łatwy sposób można opróżnić i umyć.
Miska jest specjalnie wyprofilowana (z deflektorem przeciwko pryskaniu), co umożliwia higieniczne skorzystanie z nocnika również w przypadku chłopców. Na naszej stronie, mamy kilka wersji kolorystycznych tego świetnego nocnika. Minimalistyczny wygląd sprawia, że będzie pasował do każdej łazienki! Ale nocniki grające są takie kolorowe i wesołe!
To prawda, przykuwają uwagę w szczególności maluchów, przyzwyczajonych do barwnych zabawek, które na co dzień je otaczają. Jednak najlepszy nocnik to ten, który jest funkcjonalny, niekoniecznie kolorowy i wiwatujący. Nagrodą za wypróżnianie jest uczucie ulgi, poczucie samodzielności, niekoniecznie gromkie brawa wydobywające się z nocnika. Zdarzają się również dzieci, które mogą przestraszyć się grającej melodii, co może skutkować późniejszą traumą i strachem przed wypróżnianiem.

Nakładka na sedes- naśladowanie dorosłych

Są dzieci, dla których ważne jest naśladowanie rodziców lub rodzeństwa i idea sedesu bardziej im się podoba. Choć to nocnik ułatwia zachowanie odpowiedniej postawy dziecka podczas wypróżniania, z nakładką jest to również możliwe. Stopy w czasie oddawania moczu czy defekacji powinny być podparte, a kolana znajdować się wyżej niż biodra, stąd przy wybraniu opcji z nakładką, stopy dziecka nie powinny luźno zwisać. Warto zainwestować w stopień, na którym dziecko będzie mogło postawić nóżki. Przyda się on również, w późniejszych latach życia, kiedy maluch nie będzie jeszcze dosięgał do umywalki. Zachęcamy do zapoznania się z wysokiej jakości podestami od Prince Lionheart. Kolorystycznie będą pasowały, również do nocników!

Jaką nakładkę wybrać?

Tutaj wracamy do niezawodnej firmy PrinceLionheart, która oferuje nam przemyślane pod każdym kątem nakładki. Oprócz miękkiego tworzywa, zastosowanego również w przypadku nocników tej marki, nakładka ma wbudowane praktyczne uchwyty po bokach, które stanowią podpórkę dla dziecka i pozwalają utrzymać równowagę w trakcie korzystania z toalety. Boczne podpórki także pomagają dziecku samodzielnie wsiadać i zsiadać z toalety. Nakładkę można stosować w większości typów toalet. Sztywna konstrukcja ramy zapewnia jej stabilność w trakcie użytkowania. Nakładka jest na tyle lekka i kompaktowa, że śmiało można ją zabrać wszędzie :)

Potette 2w1 - nocnik i nakładka w jednym

Warto zwrócić także uwagę na firmę Potette, oferującą produkt, który jest nocnikiem i nakładką na sedes w jednym! To świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą być przygotowani na wszystko, wszędzie gdzie tylko będą. Składany do bardzo małych rozmiarów, lekki nocnik turystyczny, nocnik domowy i nakładka na toaletę w jednym to rewelacyjny gadżet, który sprawdzi się w domu i w podróży. Pasuje na wszystkie typy muszli i może być używany do ok. 6 roku życia, dzięki czemu idealnie sprawdza się np. podczas postoju na stacji benzynowej.


Pierwsze koty za płoty!

Wiemy, że decyzja o zrezygnowaniu z pieluch u Twojego dziecka może wydawać się przerażająca. Rodzicu, nie stresuj się, pójdzie lepiej niż myślisz. Z odpowiednim sprzętem i nastawieniem, korzystanie z nocnika, toalety przez Twojego malucha to będzie pestka! Zobacz tylko ile na tym zyskasz! Po pierwsze koniec z kupowaniem pieluszek, inwestycja w nocnik to oszczędność czasu i pieniędzy! Twoje dziecko będzie dumne ze swojej samodzielności, zacznie rozwijać się jeszcze szybciej. Koniec z podrażnieniem skóry malucha przez pieluszki. A także ochrona środowiska.


Nadkładka i nocnik - przyjazne dla środowiska

Czy wiedziałeś, że w samej Polsce ponad 2 miliardy pieluszek pojawia się na wysypiskach śmieci rocznie? Rezygnacja z nich oznacza mniej odpadów, a tym samym mniej zanieczyszczenia środowiska. Same pozytywy! Tak więc głowa do góry i do dzieła!
Buki, studio urody,

Nocniki Prince Lionheart

Nocnik Prince Lionheart  - tradycyjne nocniki w całości wykonane z plastiku oraz nocniki ze specjalną miękką nakładką. Kolory: szary, niebieski i różowy.

Nakładki toaletowe

Nakłada na toaletę - Prince Lionheart wygodne, stabilne i higieniczne oraz łatwe w transporcie nakładki toaletowe.
Little Dutch, kuchnia, odgrywanie ról
Buki, studio urody,

Podest, stopień - pomoc w samodzielności

Podest, podstawka, podwyższenie dla dziecka - tradycyjny oraz dwustopniowy podest. Stabilny i bezpieczny.
aktualności bubukids