607 241 472 lub sklep@bubukids.pl
0

Motoryka Duża

Jesień to pora roku, w której nasze pociechy spędzają dużo czasu w szkole, a przez niesprzyjającą pogodę wszelkie aktywności pozalekcyjne odbywają się w pomieszczeniu. Oznacza to, że dzieci spędzają mniej czasu na swobodnej zabawie na świeżym powietrzu. Dlatego dziś pragniemy przybliżyć Wam fascynujący świat motoryki dużej i pokazać, jak istotne jest jej rozwijanie w życiu każdego dziecka, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Czym jest motoryka duża?

Motoryka duża to zbiór umiejętności związanych z kontrolą i koordynacją dużych grup mięśni ciała, które pozwalają na wykonywanie różnorodnych ruchów i aktywności fizycznych. Jest to fundament zdrowego i aktywnego rozwoju dziecka. Poprzez motorykę dużą dzieci uczą się swojego ciała, mechanizmów jego działania, a także wzajemnych zależności poszczególnych jego części.  Ćwiczenia motoryki dużej mogą w przyszłości zminimalizować wystąpienie wad postawy.

Jesienią ćwiczenia zapewniają dodatkową porcję ruchu, która może być wspaniałym przerywnikiem pomiędzy szkołą, a odrabianiem lekcji, czy nauką. To także gwarancja lepszego samopoczucia. W końcu ruch relaksuje, dotlenia mózg i poprawia humor :)

W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór zabawek i akcesoriów, które doskonale wpisują się w rozwijanie motoryki dużej u dzieci. Nasze produkty są starannie wyselekcjonowane pod kątem bezpieczeństwa i jakości, aby zapewnić dzieciom nie tylko mnóstwo frajdy, ale także możliwość rozwoju i nauki poprzez zabawę.

Co polecamy?

Rzutki magnetyczne! Kto z nas nie próbował choć raz w życiu grać w dart’a? To z pozoru prosta gra, a jednak wymaga ona sporo umiejętności oraz sprawności fizycznej. Rzutki magnetyczne znajdziecie u nas na różnym poziomie trudności, zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. To gra, która uczy dokładności i precyzji ruchów. Pozwala odkryć, jak właściwa pozycja pomaga w sprawniejszym trafieniu rzutką w wybrany cel. Przygotowuje do prawidłowego chwytu ołówka, długopisu, czy pióra w przyszłości. Przy okazji jest to okazja do nauki liczenia, w szczególności dodawania.

1. Rzutki magnetyczne Scratch
2. Tarcza z rzutkami rekin i żaba B.Toys

Na pewno wielu z nas pamięta z czasów szkolnych rzut piłką lekarską, bądź rzut piłką palantową na odległość. Rywalizowaliśmy o to, komu uda się rzucić dalej lub kto lepiej trafi do celu. Oprócz szkolnego Wf-u zabawa przenosiła się także na podwórko, gdzie piłki zamieniało się, np. na duże i ciężkie kamienie, przerzucane oburącz jak piłką lekarską, bądź te mniejsze, którymi trafiało się, np. w butelki. Jesienią zabawa zwykle odbywa się w domu, w którym nie mamy na tyle przestrzeni, aby swobodnie rzucać piłkami, a tym bardziej kamieniami ;) Tutaj z pomocą przychodzą nam woreczki, którymi rzucamy do celu. Gdy dziecko rzuca oburącz, wykonuje ruchy bardzo podobne do tych, jakie będzie w przyszłości wykonywać przy rzucie piłką lekarską. A gdy rzuca jedną ręką, wykonuje ruchy jak przy rzucie piłką palantową. To wspaniały pomysł na zabawę dla całej rodziny i okazja do nauki liczenia. Gotowi na rodzinne zawody?

1. Gra z tarczami 3w1 B.toys
2. Gra woreczki z grochem B.toys
3. Gra nakarm pingwiny BS Toys

Co więcej?

Duża motoryka to także ćwiczenia związane z równowagą (balansowaniem ciałem) podczas ruchu, np. chodu, biegu. Świetną zabawką, która nie tylko dostarczy frajdy, ale również będzie ćwiczyła równowagę jest wyścig latarników od BS toys. Gracze trzymają specjalnie zaprojektowaną deskę obciążoną krążkami i latarnikiem i pokonują wyznaczoną trasę, którą dodatkowo można utrudnić.

Gra ma wiele możliwości, będzie wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Może okazać się, że przejście z punktu A do punktu B bez upuszczenia latarnika będzie sporym wyzwaniem. Gra wymaga koncentracji, siły i równowagi. Jak myślisz uda Ci się pokonać całą trasę?

Nauka równowagi dla młodszych dzieci to przede wszystkim deski balansujące, które uczą balansowania ciałem w niesprzyjających warunkach zewnętrznych, a nawet ćwiczą błędnik. Deski balansujące to także świetny sposób na przygotowanie malucha do jazdy na snowboardzie, surfowania, bądź pływania na SUPie.

1. Bujawka do balansowania Fat Brain Toys (3+) to deska, którą charakteryzuje zabawne strzelanie. Zabawka wzbudza ciekawość, pobudza zmysły, angażuje wyobraźnię i zachęca do kreatywności. Można na niej stać, siedzieć, kołysać się, huśtać, kręcić. Gdy maluch zacznie balansować, jest szansa, że nie będzie chciał przestać, gdyż zabawa w utrzymanie równowagi i dźwięk strzelania przyssawek jest niesamowicie wciągające :)

2. Drewniana deska balansująca z kulkami BS Toys (4+), to wspaniała zabawa i ćwiczenie wzmacniające mięśnie i stawy w jednym. Pamiętaj, aby tylko żółte rybki krążyły na Twojej desce. Rekiny nie są tu mile widziane :)

Gry popularne

Starszym dzieciom na pewno spodoba się kendama i piłki do żonglowania od BS Toys. Obie zabawki sprzyjają koordynacji ręka-oko, uczą równowagi i koncentracji. Doskonale wpływają na ćwiczenie barków, ramion, przedramion, nadgarstków i palców. To także świetne wyzwanie, które można podjąć razem z przyjaciółmi.

Kendama jest zabawką bardzo popularną i Twoje dziecko może kojarzyć ją z telewizji, czy internetu. Tym chętniej podejmie się odwzorowania sztuczek, które wcześniej podpatrzy. Podobnie jest z żonglerką, która pojawia się w wielu programach typu talent-show. Maluchy chętnie naśladują to co zobaczą, co często skutkuje odnalezieniem nowego hobby :) Ale zanim przejdą do żonglerki, np. butelkami, mogą uczyć się tego sportu na specjalnie zaprojektowanych do tego piłkach.

Podsumowując

Motoryka duża jest kluczowa nie tylko dla zdrowia fizycznego dzieci, ale również dla ich ogólnego rozwoju. Poprzez aktywność fizyczną i zabawy angażujące motorykę dużą, dzieci uczą się rozwiązywać problemy, rozwijają zdolności społeczne, wyobraźnię i budują pewność siebie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać dzieciom odpowiednich narzędzi i zabawek, które pomogą im w rozwijaniu tych umiejętności. Każdy krok w kierunku rozwijania motoryki dużej jest krokiem w stronę zdrowszego i bardziej aktywnego życia naszych najmłodszych.

 Bujawka

Bujawka, deska balansująca, huśtawka do balansowania - Fat Brain Toys

Bujawka marki Fat Brain Toys -  wspaniała zabawa fizyczna, do której nie potrzeba żadnych umiejętności.

Rzutki magnetyczne Kameleon, rozm. L - Scratch

Rzutki magnetyczne marki Scratch - znana i lubiana gra, która rozwija zręczność i koordynację ruchowo-wzrokową u dzieci.
Rzutki magnetyczne
gra woreczki

Gra zręcznościowa 3w1, woreczki z grochem - B.toys

Gra zręcznościowa woreczki z grochem - sprzyja aktywności ruchowej i zapewnia udaną zabawę.
aktualności bubukids